Návštěva palírny Jelínek ve Vizovicích

Dříve jsem si z mých cest psal cestovní deníček a rozhodl jsem se podělit se s vámi z něj o jednu zajímavou prohlídku, která určitě bude všechny návštěvníky hospůdek zajímat…

31. 07. 2008

Cesta byla jednoduchá – projeli jsme Zlínem a jeho křižovatkami a stále rovně jsme dojeli až do Vizovic. K palírně vede nenápadná, v ostrém úhlu doleva odbočující silnička, na kterou nás naštěstí navedla šipka. Napoprvé jsme palírnu minuli a museli se otočit, ale při zpáteční cestě už jsme si ji všimli a zaparkovali na parkovišti před ní. Ale v pěkné pokladně a zároveň firemní prodejně jsme se dozvěděli, že prohlídka bude až od 13 hodin a tak znovu nasedáme a odjíždíme…

Přejíždíme znovu na parkoviště před palírnu Rudolf Jelínek, kupujeme si vstupenky a zbytek času do začátku prohlídky trávíme ochutnáváním a nakupováním. Ochutnáváme si borovičku, ochutnáváme si Luhačovickou bylinnou a kupujeme si obojí a k tomu ještě i láhev rumu a griotky. Pak si kupuju taky polokošili s logem a podpisem Rudolf Jelínek (a tuto koupi vřele nikomu nedoporučuji, protože pouští jako blázen). A pak ještě přikupuju raritku – kdoulovici – a trochu mi to vyrazí dech, protože malá lahvička stojí 299 Kč. Připadá mi to moc, ale k mání by byla i úplně jiná sorta.

Láhev archivní zlaté kosher slivovice z roku 1956

Archivní slivovice

Cena je pouhých 29 990 Kč. Nekup to!
Zbytek času čekáme v originálně pojatém baru, vytvořeném ze staré obrovské dřevěné nádoby, v níž dřív asi zrála slivovice. Dělá nám radost, že v ceně vstupného každý dostáváme i originální skleněnou štamprličku s logem Rudolf Jelínek.

Bar, vytvořený ze staré dřevěné nádoby na zrání slivovice

Bar při vstupu do expozice


A prohlídka začíná. Nejprve zhlédneme krátký a hezký, i když ne moc informativní filmeček o švestkách, zdejším kraji i firmě Rudolf Jelínek. Ale zajímavější je nahlédnutí do pěstitelské pálenice.

Nádoby na pálení kořalky z libovolného ovoce

Pěstitelská pálenice

Tady si každý pěstitel může nechat vypálit kořalku ze své úrody.

Schéma destilačního přístroje

Schéma destilačního přístroje

Takhle se vypalovalo kdysi.

Starý destilační přístroj na ukázku na dvoře palírny

Starý destilační přístroj

A tímhle se to potom rozváželo.

Staré nákladní auto s naloženými dřevěnými sudy

Staré nákladní auto

Další prostorou je malé muzeum historie firmy. Je tu spousta čtení, ale bohužel není moc čas ho číst. Zajímavým exponátem jsou ale byliny, které se používají při přípravě Luhačovické bylinné – každý si k nim může prostřednictvím speciálního „čmuchátka“ přivonět.

Vzorkovnice ingrediencí pro výrobu Luhačovické bylinné

Vzorkovnice ingrediencí

A také si tu můžeme prohlédnout jednu úředně zabavenou černou pálenici.

Místnost se zařízením úředně zabavené černé pálenice

Zabavená černá pálenice

Jestlipak víš, ty Kubo kubovatej, na co jsou ty sudy?

Větší množství dřevěných sudů a logo firmy Jelínek

Dřevěné sudy

Na whisky! Vcházíme do velikánské haly, kde se skladuje a zraje v dubových sudech obrovitánské množství whisky.

Hala s obrovským množstvím dubových sudků s whisky

Sudy s whisky

Na první pohled to tu vypadá, jako by se tu chovali králíci – v mnoha patrech spousta kotců nad sebou. Ale rozhodně to tu nevoní jako v králíkárně – ze sudů se denně asi 11 litrů whisky vypaří, takže je tu opojná alkoholická vůně. Skoro mám pocit, že by se člověk při dlouhodobějším pobytu opil jen tou vůní.

Reprezentativní místnost ve whiskárně, kde mají své kotce příslušníci elitního Klubu přátel whisky.

Reprezentativní část whiskárny

V kotcích také nejsou žádní králíci – je tam whisky. Každý tu může mít svůj kotec – stačí zaplatit 1 900 Kč ročního členského poplatku – tím se člověk stane členem Klubu přátel whisky, je mu přidělen kotec a do něho jednou ročně zdarma dostane láhev archivní jubilejní whisky. Skvělá nabídka, ale ještě si ji rozmyslím.

Rozřízlý sud s lahvemi whisky

Sud s whisky

Opouštíme whiskárnu…

Pohled od vchodu whiskárny

Whiskárna

…a jdeme okolo snu každého notorického alkoholika.

Dvě tisícilitrové nádoby na kořalku

Kořalka 1000 litrů

Tisíc litrů kořalky… mhmmm. Mimochodem, pokud jste jako já zvyklí říkat všem lihovinám kořalka, tady je lepší to neříkat nahlas. Alespoň průvodce se za to na mě podíval docela překvapeně a trochu dotčeně a trochu vyčítavě.
Z jedné příjemné prostory jsme odešli a do druhé vcházíme. Oficiálně se jí sice říká nějak jinak, ale jako jsem whiskárně říkal whiskárna, tak tohle je prostě a jednoduše slivovicárna.

Obrovská nádoba, ve které se dříve skladovala slivovice, teď jsou v ní informační panely

Bývalá nádoba na skladování slivovice

Té vévodí tři historické nádoby, v nichž se slivovice dříve skladovala. I dnes se zčásti skladuje v těchto obřích dřevěných nádobách, ale také ve velkých kovových tancích.

Obří hala s obrovskými kovovými tanky a dřevěnými nádobami na skladování slivovice.

Slivovicárna

Ale i slivovice je docela těkavá a tak i tady to úchvatně voní – zase úplně jinak, než ve whiskárně, ale úplně stejně opojně alkoholicky.
I tady jsou stejné dřevěné kotce, jako ve whiskárně. Tenhle kotec náleží našemu panu prezidentovi.

Kotec ve slivovicárně, kde má náš pan prezident železnou zásobu slivovice.

Prezidentský kotec

Slivovicárně vévodí skříňky s vystaveným sortimentem firmy.

Dřevěná vitrína s chloubami firmy Rudolf Jelínek a. s.

Sortiment firmy

Stejně jako ve whiskárně, i tady majitelé kotců dostávají každoročně jubilejní archivní láhev slivovice.

Lahve s archivní slivovicí

Archivní slivovice

Ještě k sortimentu firmy – slivovici, hruškovici nebo třeba malinovici značky Rudolf Jelínek běžně seženeme v supermarketech v ceně asi 120 Kč za kus – to jsou všechny ty, které mají v názvu slovo „Moravská“. Jenže to zdaleka není plnohodnotný přírodní ovocný destilát – je to ovocný destilát nastavovaný lihem a chemickými dochucovátky. Chutnají také docela dobře, ale oproti kvalitním přírodním destilátům je to přece jen rozdíl. Skutečně kvalitní alkohol v supermarketu neuvidíme – stejně jako skutečně kvalitní cokoliv jiného. Skutečně kvalitní ovocné destiáty se tu samozřejmě vyrábí také, ale stojí tak od 200 Kč výše. Ale stojí zato si připlatit. A pálí se tu skoro vše – samozřejmě hlavně švestky, ale také hrušky, jablka, maliny, třešně… ale dá se tu koupit i pálenka z mladých výhonků jedle douglasky (vynikající) nebo kdoulovice (i ta mi moc chutnala, ale je to hodně vzácné a drahé pití). Skutečnou raritou byla minulý rok oskerušovice, ale ta už letos bohužel nebyla, oskeruší bylo málo.
Zajímavostí je i kosher slivovice – musí se vyrábět jen z čistých a přírodních produktů a na její výrobu a stáčení dohlíží rabín.

Láhev slivovice, vyrobená podle požadavků židovské víry na kosher potraviny

Kosher slivovice

Poslední atrakcí je „slivovicopád“ – jedna z dřevěných nádob má prosklené dno a nanečisto si tak můžete při pohledu zespodu vyzkoušet, jaké to je utopit se ve slivovici.

Pohled na hladinu slivovice zespodu

Koupel ve slivovici

Do stáčírny nás bohužel pustit nemohou, tak nám musí stačit pohled oknem.

Vysoce moderní stáčírna, kde se plní slivovice do lahví

Stáčírna

Poslední bod prohlídky je příjemný – odehrává se ve vstupní budově u baru, kde příjdou do akce štamprličky, které jsme nafasovali na začátku – každý návštěvník, který nemá tu smůlu, že řídí, tu dostane ochutnat štamprličku hnědé nebo čiré slivovice – liší se od sebe tak, že do hnědé se přilévá švéstková šťáva a tak je sladší. Vynikající jsou obě.
Tím prohlídka končí a my všichni odcházíme do podnikové prodejny ještě trochu provětrat peněženky a pokračovat v ochutnávání.

Kam odtud pokračovat? V samotných Vizovicích je krásný zámek a v jeho úřednické budově má svou podnikovou prodejnu výrobna čokolády. A blízko Vizovic leží i známé lázně Luhačovice, kde si můžete ochutnat třeba známý pramen Vincetka, který vám ale asi nebude chutnat tak, jako kořaličky od Jelínka…

pohodář Tom se představuje:

pohodář Tom je milovníkem putování naší krásnou přírodou, poznávání památek a bohaté historie naší země, středověkých písniček, tanců a slavností, dobrého piva a vůbec všeho krásného, co život přináší.
Příspěvek byl publikován v rubrice štamgasti. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.