Obdivujete stálice a hvězdy šoubyznysového nebe J.A.R. nebo kapelu Kryštof a chtěli byste se jim vyrovnat? S naším návodem krok za krokem se vám to může podařit.
Krok 1. Vemte nějakou brakovou knihu, třeba z edice Harlequin nebo Červená knihovna. Nalistujte náhodnou stránku, zapíchněte prst doprostřed a z tohoto místa si vyberte první slovo, které vám padne do oka a bude mít něco společného se vztahy, láskou či sexem. Případně s jiným zvoleným tématem nebo i zcela náhodně – podle vaší chuti. Tento postup opakujte podle zamýšlené délky písničky a radši o trochu víc, aby byla nějaká rezerva. Nevyhýbejte se slovům, označujícím něco negativního, naopak dbejte, aby převažovala nad pozitivními nebo neutrálními – veselé písničky dnes nejsou v kurzu.
Krok 2.. Když budete mít vybráno, tak si slova z papíru vystříhejte a srovnejte je do řádků tak, aby byly všechny přibližně stejně dlouhé. Dbejte na to, aby se slovní druhy tak nějak střídaly a když vždycky ve dvou sousedních řádcích budou slova přibližně stejného množství slabik, bude to naprosto skvělé.
Krok 3. Potom je prostřednictvím spojek, předložek a případně nahrazením některých nehodících se slov zkuste spojit do vět. Nezapomeňte to hojně doplňovat frázemi jako „oh yeah“, „ach ach“ a podobně, bez toho se žádná šoubyznysová písnička neobejde.
Když vám zbudou nějaká slova, která se nikam nehodí, případně pokud nějaká část vaší rodící se písničky obsahuje nějaký náznak smyslu, zkuste ji upravit tak, aby tato část obsahovala alespoň dva rýmy. Třeba nějak takhle:
Klesáme výš, stoupáme hloubš,
jsme tlaková níž a zároveň souš,
Tato část bude refrén vaší budoucí písničky. Teď ho zkopírujte a vložte ho do textu své písničky ob každé 4 či 8 řádků, záleží na tom, kolik slov je. Měly by být alespoň dvě sloky. Pokud chcete tři a nemáte dostatek slov, snadná pomoc, po druhé sloce může klidně následovat znovu první. A nezapomeňte refrén 3x nebo 4x vložit na konec.
Nu a text písničky je hotov.
Krok 4. S melodií také není žádná těžká práce – prostě si svou písničku přečtěte tak, jako byste recitovali básničku – a když místo recitace jen trochu protáhnete konec každého slova, už to nebude recitování nýbrž zpěv. Výraznější melodii by bylo třeba vymyslet jen u refrénu, ale naprostá nutnost to není.
Kdyby se vám to nedařilo, není žádný problém, je ještě habaděj jiných možností. Zkuste si třeba pustit pár skladeb klasické vážné hudby a když vás tam zaujme nějaká melodie, použijte ji jako podklad. Neměla by však být moc dlouhá, podklad nemá přece zaujmout více, než samotná písnička. Stačí tak 10 – 20 sekundová melodie, která se bude v podkladu opakovat stále dokola. Jen doporučuji vyhnout se melodii z Beethovenovy Osudové, Tanci pastýřek z opery Evžen Oněgin nebo melodii písničky Boadiccea od Enyi – ty jsou příliš používané a už by to nikoho nezaujalo.
Krok 5. Pak už jen stačí tento podklad pustit a do něho text jen rovnoměrnou rychlostí a tónem hlasu přečíst – a už se můžou sypat zlaté a platinové desky, oskaři, gramofónky a další tretky.
Pokud chcete, aby vaše písnička byla o trochu tvrdší, stačí místo podkladové melodie spustit automatického bubeníka a slova místo prostého čtení vyštěkávat. Případně spustit na pozadí motorovou pilu a textem písničky se jí snažit přeřvat.
Krok 6. Tím je písnička v podstatě hotová. Teď ji stačí jen naostro nahrát v nahrávacím studiu a případně požádat nějakého DJ, aby do písničky přidal nějaké ty „robotí hlasy“ a jiné pazvuky… a hit je na světě.
Pak už stačí tento postup opakovat tak 11x a může vyjít vaše debutové album. Se svým demosnímkem pak zajděte za svým známým v hudebním vydavatelství, který vám dluží nějakou službičku… a vydavatelství už se postará o ostatní (např. zaplacení rádiím, aby vaši písničku hrála každou hodinu a podobně). A vy už si můžete jen užívat své slávy a popularity… a chystat další hity.
Šoubyznys je krásná věc.